1. Загальні поняття про ортодонтію
  2. Види брекет-систем
  3. Показання та протипоказання до застосування брекетів
  4. Тривалість ортодонтичного лікування брекет-системою

    Ортодонтія – це розділ стоматології, який займається виправленням і попередженням аномалій розташування зубів і порушень прикусу. 90% людей мають такі порушення, але більшість навіть не помічають їх.

Тому перший похід до ортодонта повинен відбутися у віці 5-6 років. З цього віку лікар-ортодонт може прослідкувати за правильним ростом щелеп і зубів, і при необхідності відкоректувати його за допомогою трейнерів та інших апаратів. Правильний прикус – це не лише естетика, а й попередження розвитку різноманітних захворювань зубів, щелеп та інших систем організму. Адже з будь-якою ортодонтичною патологією пов’язані серйозні проблеми. Найбільш помітною є естетична проблема.

Людина з нерівними зубами соромиться посміхатися і відверто радіти життю. В сучасному суспільстві такі люди можуть мати психоемоційні порушення, проблеми в особистому і професійному житті. Всі відомі люди, які вважаються ідеалами краси, володіють сяючими посмішками з ідеально рівними зубами. Але ж не всі вони народилися з такими посмішками. Більшість з них лікував ортодонт, іншими словами їм допомогла ортодонтія, і вони не приховують цього. Але, крім естетичної є ще й функціональна проблема, яка є важливішою для здоров’я всього організму. Нерівне розташування зубів, їхня скупченість не дають змоги проводити повноцінну гігієну, що призводить до захворювань зубів, ясен, пародонту.

Аномалії прикусу сприяють виникненню захворювань всієї зубо-щелепної системи, зокрема патології скронево-нижньощелепного суглобу, підвищеного стирання зубів. Сьогодні сучасна ортодонтія та застосування високих технологій дозволяє досягати бажаних результатів лікування зубів як з естетичної, так і з функціональної точки зору, а також незалежно від віку пацієнта. Види брекетів Сучасні брекет-системи вирізняються ефективністю, зручністю конструкції та непомітністю для оточуючих.

Брекети розрізняють:

1) за фіксаціями: зовнішні (вестибулярні) і внутрішні (лінгвальні);

2) за матеріалом: металеві, пластикові, золоті;

3) за функціями: лігатурні, які утримують дугу за допомогою еластичних або металевих лігатур; самолігатурні або безлігатурні, які утримують дугу за допомогою спеціального замка, що дозволяє відпрацювати дузі ресурс вирівнювання зубів на всі 100%.

Детальніше про різні види брекет-систем

Брекет-система – це незнімна конструкція, що складається із самих брекетів, підв’язаних до них ортодонтичних дуг та еластичних лігатур і тяг. Брекети фіксуютьсяі на зубах спеціальним клеєм.

Як працюють брекети? – Переміщення зубів відбувається завдяки помірному, але тривалому тиску ортодонтичної дуги, яка повертається до первинної форми завдяки «пам’яті форми» – якості нікель-титанового сплаву, з якого вона зроблена. Ця сила здатна перемістити зуби в будьякому напрямку.

Брекети виготовляють з різних матеріалів. Кожен з них має свої особливості, а виготовлені з них брекети – різну вартість.

Металеві брекети– самі брекети і дуги виготовлені з металу. Це найбільш відома і доступна система. При її застосуванні швидше досягається бажаний ефект. Відбувається це тому, що сила тертя між дугою і пазом брекета менша, ніж при використанні інших матеріалів, а тому і переміщення зубів до нормального стану відбувається за більш короткі терміни.

Керамічні брекети – брекети виготовлені з кераміки. Вони менш помітні на зубах, і до них менше пристає наліт. Ця система більш зручна для пацієнтів, яким важлива естетика. Хоча керамічний брекет без металевого пазу через підвищене тертя між дугою і зубом може трішки збільшити тривалість лікування.

Сапфірові брекети – остання новація, виготовлені з монокристалу оксиду алюмінію. Переваги – міцність, естетичність (привабливий блиск і прозорість), гігієнічність.

Брекети NeoCrystal

Самолігатурні брекети. Менший розмір самих брекетів, мінімальне тертя між дугою і пазом брекета, а значить і найбільш швидке лікування. Брекети мають додатковий елемент, який сприяє більш швидкому переміщенню зубів. При цьому відпадає необхідність у додаткових кріпленнях, замочках, кільцях, дугах, сепараторах і гачках, які зазвичай супроводжують лікування брекетами.

Сила, з якою переміщуються зуби, біологічно більш адаптована до природних рухів, ніж у звичайних брекет-системах. Це означає, що переміщення зубів відбувається безболісно і набагато легше переноситься пацієнтами. Робота з такими системами більш ефективна, тому що не вимагає додаткових оглядів і активацій. Пацієнт рідше приходить на активацію, і в підсумку, заощаджує час і гроші Лінгвальна брекет-система. Головна особливість лінгвальної брекети-системи в тому, що брекети фіксуються на внутрішню сторону зуба, що дозволяє зробити лікування абсолютно непомітним для оточуючих. Це геніальний винахід допомагає багатьом діловим людям, які раніше змушені були відмовлятися від ортодонтичного лікування, змінити свою посмішку на краще. Потрібно пам’ятати, що якісне лікування можливе тільки якісними матеріалам.

Показання та протипоказання до застосування брекетів

Встановлення брекет-системи може бути показане як дітям від 10 років, так і дорослим з наступних причин:

  • аномалії положення окремих зубів і форми зубних рядів
  • виведення назовні зубів, що не прорізались
  • підготовка до протезування зубів
  • корекція профілю і поліпшення естетики обличчя, порушеної неправильним прикусом.

Більшість протипоказань має відносний характер – карієс, пульпіт, пародонтит, гінгівіт та інші гострі та хронічні захворювання зубів і ясен – після їх лікування або приведення до ремісії можна встановлювати брекети.

Тривалість ортодонтичного лікування брекет-системою

Термін і кінцевий ефект лікування брекетами залежить від трьох основних факторів:

1) вік пацієнта

2) ступінь складності аномалії

3) рівень співпраці (кооперації) лікаря і пацієнта.

Звичайно, в молодому віці результати лікування досягаються легше і скоріше, однак і дорослі, і, навіть, літні люди можуть бути цілком упевнені в позитивному результаті лікування, бо біомеханічний принцип переміщення зубів діє в будь-якому віці (аж поки організм живий). Жити з брекетами доведеться від 6 місяців до 1,5 року, періодично відвідуючи лікаря, а в окремих випадках і довше, оскільки це індивідуальний процес.

Під час лікування абсолютно протипоказана тверда, дуже гаряча або холодна їжа, не рекомендується вживати фарбуючі продукти та солодощі (через карієсогенну дію). Ретельність гігієни порожнини рота в цей період повинна подвоїтися. Після зняття брекетів зуби шліфують і полірують, задля видалення залишків клею і встановлюють на них незнімні ретейнери або знімні ретенційні капи (практично непомітні для оточуючих). Ці засоби досить тривалий час будуть утримувати зуби в необхідній позиції, не даючи їм повернутися у вихідне положення.

Зважаючи на довготривалість ортодонтитчного лікування, слід особливо підкреслити важливість співпраці (кооперації) лікаря і пацієнта. Свідоме ставлення до лікування з боку пацієнта, довіра і активна взаємодія з лікарем абсолютно необхідні для досягнення результату в тривалій процедурі ортодонтичного лікування.